Україна стала лідером серед постачальників ріпакового шроту на ринки Євросоюзу в 2024/25 МР. Відвантаження на даному напрямку скоротилися через нижчий урожай та менші обсяги переробки ріпаку (-28%). В структурі імпорту Україна зайняла дві третини, інформує АПК-Інформ.
В 2024/25 МР постачання ріпакового шроту до ЄС скоротилися найбільш суттєво, склавши за звітний період 252 тис. тонн (-56%). Експерти пояснюють це скороченням урожаю ріпаку в країнах-постачальниках через чинні імпортні мита на російський та білоруський шрот. У минулому сезоні майже 40% від загального імпорту шроту до Європи припадало на російський та 29% – на білоруський продукт.
Після початку дії захисних мит постачання російського шроту до ЄС припинилися повністю, а відвантаження білоруського скоротилися на 77%.
За оцінками Єврокомісії, споживання ріпакового шроту в ЄС за підсумками поточного сезону може знизитись на 10% та скласти близько 12,16 млн тонн. Це імовірно стане найнижчим показником за багато років поспіль.
Втім в ЄС у 2025 році у новому сезоні не виключається зростання споживання ріпакового шроту за рахунок збільшення власного виробництва та зовнішніх закупівель.
За даними ЄК, імпорт соняшникового шроту в ЄС у липні-першій декаді лютого 2024/25 МР скоротився до 1,5 млн тонн (-8% до аналогічного періоду минулого сезону). У цьому випадку також припинилося постачання російського та білоруського шротів, а Україна стала основним постачальником цього продукту до ЄС із часткою 66% проти 36-37% у попередньому сезоні. Обсяг імпорту українського соняшникового шроту країнами Євросоюзу збільшився цього сезону на 65%, до 968 тис. тонн. На другому місці як постачальник соняшникового шроту до ЄС знаходиться Аргентина, її частка становить 26%. Казахстан експортує у вказаній номенклатурі до 3% у загальному імпорті ЄС. У липні-січні 2024/25 МР, за даними Єврокомісії, з РК поставлено 41 тис. тонн проти 48 тис. тонн за аналогічний період минулого сезону. Країна знаходиться в ТОП-5 постачальників цієї продукції до ЄС.
Пропонуємо:
Для адаптації до зеленого вектору ЄС Україні потрібно 10 років
Вітчизняні фермери отримали можливість купляти роботів-саперів
