ВАР та USAID АГРО в рамках проєкту з підтримки реформи Держгеокадастру агробізнесом та сільськими громадами України організували низку регіональних онлайн-конференцій.

Нещодавно в інформподії взяли участь понад 200 аграріїв Вінницької та Львівської областей.

Про це інформує пресслужба ВАР.

Представники місцевої влади та аграрії отримали можливість ознайомитись з законодавчими змінами за новим законом щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції земвідносин. Також були консультації з підготовки до старту ринку землі.

«Провести аудит земельних ділянок та перевірити реєстрацію речових прав ви можете самостійно. А от до обов’язкового проведення аудиту договорів раджу залучити фахівців. Також до 1 липня варто сформувати власну земельну політику — будете, чи ні купувати землі. Якщо не плануєте, то варто подбати про політику щодо поновлення договорів. Вже зараз ведіть розмову з орендодавцями, щоб збільшити термін оренди. Але спершу, визначіть умови, які ви будете їм пропонувати. Далі важливе питання експансії – чи плануєте ви розширювати власний земельний банк. Також подбайте про консолідації земель. Адже «шахматка» призводить до незручності в обробітку землі та створює додаткові ризики, пов’язані з конкуренцією та рейдерством», — розповів юридичний радник Програми USAID АГРО Віктор Кобилянський наголосив на необхідності надійного захисту прав на землю.

Своєю чергою юрист з земельних питань ВАР Вікторія Кіпріянова проінформувала про нові методи в інвентаризації земель сільгосппризначення, виправлення помилок та наповнення ДЗК відомостями.

«Згідно закону № 1423-IX (законопроєкт № 2194), державну експертизу документації із землеустрою скасовано. Погодження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок також скасовано. Держгеокадастру надали повноваження не лише проводити інвентаризацію земель державної форми власності, а всіх. Щодо повноважень сільських, селищних та міських рад. Окрім організації та здійснення землеустрою, додали повноваження проведення інвентаризації земель всіх форм власності. Інвентаризація масиву земель с\г призначення, не менш як 75% земель якого належать одній або кільком особам на праві власності, або користування, може проводитися за відсутності рішення органів, зазначених в частині а) статті 53», — вказала вона.

Представник нотаріальної палати Тетяна Кучеренко відповіла на питання, чи має громада вимагати від Держгеокадастру певні документи для реєстрації земділянок в Державному реєстрі речових прав:

«Якщо мова йде про земельні ділянки, які тепер вважаються землями комунальної власності, то тут ми повинні користуватись законом про державну реєстрацію майнових справ на нерухоме майно, статтею 28, та законом про розмежування, до якого нас відсилає закон про державну реєстрацію. Хоча я погоджуюсь з тим, що немає підстав вимагати якісь додаткові документи, бо закон чітко визначає, що ці землі вважаються землями комунальної власності. Як варіант – може бути рішення територіальної громади про оформлення права власності, але загалом законодавство цього не вимагає. Якогось додаткового регулювання законодавство на сьогодні не містить, роз’яснень Міністерства юстиції з цього приводу я також не зустрічала. достатньою підставою є Земельний кодекс, перехідні положення, Закон про розмежування та звернення громади до реєстратора з проханням зареєструвати земельну ділянку».

Перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Ростислав Тхір розглянув проблеми області, які склалися з проведенням земельних аукціонів. Та вказав, що неправильно, що під об’єктами нерухомості заборонено продавати земельні ділянки.

«Так, ці ділянки є державними, або комунальними. Але на них побудована приватна власність — об’єкти нерухомості. Вважаю, що правильніше було б, щоб такі землі продавати. Тому що ця заборона створює корупційну складову», — розповів представник Держгеокадастру.

Аграрії згадали й про використання цифрового підпису.

«На сьогоднішній день закон про державну реєстрацію не передбачає можливості прийняття таких документів. Міністерство цифрової політики підіймали питання, щоб і доручення посвідчувалися скайпом застосуванням електронного цифрового підпису. Але наразі цих змін в законодавство не внесено», — заявила представниця Нотаріальної палати України, Тетяна Суханова.Начальник відділу прогнозування розвитку АПК та сільських територій Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОДА, Наталія Козуляк під час виступу наголосила, що для ефективного управління земельними ресурсами реалізація земельної реформи вимагатиме великих зусиль та наполегливості від органів місцевого самоврядування.

«Три місяці поспіль в області триває дискусію щодо впровадження земельної реформи. Вінниччина – це аграрний регіон, займає лідируючі позиції з виробництва сільського господарства. В нашій області працюють 2680 суб’єктів господарювання, з них 1812 фермерських господарств. 75% цих фермерських господарств мають земельний банк до 100 га. Тому питання земельних ресурсів, їх упорядкування для нас є дуже важливими. 70% загальної земельної площі нашої області займають сільськогосподарські угіддя. До ринку землі можуть бути залучені землі пайового фонду, які знаходиться в оренді сільгосппідприємств та фермерських господарств. Таких земель в області нараховується більше 1 млн. га. На ці землі укладено 432 тис. договорів оренди з пайовиками. Враховуючи наявність довготермінових договорів оренди, за нашими прогнозами, ринок землі буде формуватися поступово», — заявила чиновниця.

 

 

Пропонуємо:

Томич сказав, що Сольський нічого не зробив для аграріїв

Магалецька заявила про відкритість Держпродспоживслужби до аграріїв та наголосила на необхідності зворотного зв’язку