Льон олійний, або льон-кучерявець (Linum usitatissimum L.) – давній знайомий українських аграріїв.

Мистецтво вибирати насіння льону — ключове

У структурі сівозмін Степу та Лісостепу України він стає доволі сильним конкурентом популярним нині соняшнику та ріпаку, котрими переобтяжуються сівозміни. На Поліссі льон-кучерявець (кудряш) уже захопив ті площі, де колись був льон-довгунець.

Льон олійний, що вирощується в Україні, в основному є експортно орієнтованою культурою. За віддачею затрачених коштів на вирощування він не поступається іншим олійним культурам.

Вартість 1 т товарного насіння (зерна) льону олійного станом на 01.03.2011 р. у середньому становить 4,3 тис. грн на умовах EXW (склад продавця).

У чергуванні культур льон олійний прирівнюється до зайнятих парів (особливо в степу), оскільки рано звільняє поле і дозволяє його якісно підготувати до посіву озимини та накопичити вологу.

Як попередник є нейтральною культурою, яка не має спільних хвороб і шкідників (окрім всеїдних шкідників) з більшістю сільгоспкультур. Посухостійка культура раннього строку сівби з транспіраційним коефіцієнтом 340-500 (залежно від умов вирощування та фази розвитку рослини).

При виборі сорту льону олійного потрібно враховувати стабільність та пластичність даного сорту до умов вирощування у різних зонах України.

На даний час в Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, є 15 сортів – як української, так і зарубіжної селекції. Варто пам’ятати, що значна частина сортів інтенсивного типу для отримання близько 3 т товарного зерна вимагають внесення щонайменше 0,2 т/га (у фізичній величині) нітроамофоски.

Тоді як інші сорти формують 1,5-2 т товарного зерна при внесенні перед посівом лише N10-15P10, характеризуючись при цьому великою стабільністю врожаю та пластичністю до умов вирощування.

У випадку несприятливих погоднокліматичних умов ці сорти знижують урожайність у межах 0,5-0,7 т/га, тоді як пластичні сорти інтенсивного типу за таких умов неспроможні якісно використати поживні речовини з внесених мінеральних добрив. До того ж вони паралельно притягують до себе ще й наявну в ґрунті вологу. І зниження врожайності в них досягає понад 1 т товарного зерна, а отже, за рентабельністю вони значно поступаються стабільним сортам.

Однією з селекційних установ в Україні, котра займається селекцією льону (довгунця і кудряша) вже понад 30 років є ННЦ «Інститут землеробства НААН» (відділ селекції і насінництва льону та ріпаку). Інститут з 2004 року став активно реєструвати сорти льону олійного в Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, і на даний час має чотири таких сорти.

Найбільшу увагу на даний час привертає сорт Еврика (автори В. М. Мороз і В. П. Динник), який має надзвичайно високу стійкість до фузаріозного в’янення (навіть за сприятливих умов розвитку фузаріозу практично ним не вражається).

Сорт має високу стабільність насіннєвої продуктивності щодо зон вирощування. У Київській області на чорноземах опідзолених він забезпечує 2-2,5 т/га товарного зерна при посіві 8-9 млн схожих насінин на гектар, у Херсонській області (Чаплинський р-н) – 1,5 т/га при посіві 6 млн схожих насінин на гектар. Навіть у 2007 і 2010 роках при посіві на неполивних землях Півдня України отримано врожайність 4,5 та 10 ц/га, тоді як сорти іншої селекції показали врожайність, меншу на 15-35%.

Маса 1000 насінин становить 7,0-7,3 г, насіння коричневого кольору, квітка – синього. Висота рослин – від 57 см (Херсонська обл.) до 62 см (Київська обл.). Тривалість вегетаційного періоду – 81 день на Поліссі та 75 днів у Степу. Стійкий до вилягання, розтріскування коробочок і осипання насіння.

Після достигання здатен перестоювати на корню до 80 днів (за несприятливих погодних умов), без відламування коробочок. При цьому насіння не втрачає схожості. У 2010 році ННЦ «Інститут землеробства НААН» передав виняткові права (ексклюзив з правом субліцензій) на розмноження і реалізацію базової категорії насіння і сертифікованого насіння ПСП «Альфа-Агро», Херсонська обл., Чаплинський р-н (підтримувач сорту).

Собівартість вирощування льону-кучерявця на 1 га складає 2 220 грн (табл. 1, 2), що при вартості товарного льону 4 300,00 грн (ціна майже не змінювалася з жовтня 2010 року) дорівнює 5,2 ц/га. При врожайності льону 1,5-2 т рентабельність перевищує 200%.

Попит на продукцію зі льна — надзвичайний

Значна частина виробників не перейнялася вирощуванням льону олійного за однієї причини – не бажають ризикувати залишитись наодинці з вирощеною продукцією. В той час як насправді насіння льону олійного має високий попит у країнах ЄС (щорічна необхідність у імпорті – 650 тис. т).

Привабливість української продукції для них криється в тому, що вона не містить ГМО і має зручне територіальне місце вирощування, що дозволяє зменшити витрати на її доставку.

Останнім часом на товарне зерно льону олійного звернули увагу й вітчизняні переробники, адже застосування продукту надзвичайно широке.

Оскільки лляна олія містить п’ять жирних ненасичених кислот (олеїнову, лінолеву, ліноленову, пальмітинову і стеаринову), її широко використовують у харчовій, парфумерній, електротехнічній, авіаційній, автомобільній, суднобудівній та металообробній промисловості, а також у миловарінні та медицині.

Найкращу оліфу виробляють теж саме з цієї олії.

Макуха з насіння льону олійного є гарним кормом для тварин, використовується для приготування сумішей на корм рибі.

Для бажаючих зайнятися льонарством є одна пересторога: купуйте насіння олійного льону лише у справжніх виробників насіння, котрі проходять щорічну атестацію. Адже на ринку набуло поширення явище підміни насіння товарним льоном з необхідною схожістю.

Знаючи різницю у ціні між товарним льоном та насінням, деякі нечесні підприємці цим користуються. А відтак виробник проводить сівбу неякісним посівним матеріалом, в результаті чого має низьку врожайность та нерівномірність посівів і як результат – погане враження про сорт та культуру взагалі.

Микола Слісарчук,
начальник відділу насінництва льону та ріпаку ННЦ «Інститут землеробства НААН»

Ігор Брагінець,
генеральний директор ПСП «Альфа-Агро»
(Опубликовано в №3.2011г.)

читайте по темі:

На льон ціна висока, але…