Інокуляція насіння бобових – екологічно безпечна та економічно вигідна технологія азотфіксації. Останнім часом у світі спостерігається тенденція до чистого, або біологічного вирощування сільськогосподарських культур. Інтенсивне використання пестицидів та агрохімікатів не лише хімізує сільськогосподарську продукцію, а й призводить до деградації гумусу-основи родючості ґрунту.
Відновити біологічний потенціал ґрунтів можна, зокрема, за рахунок бобових рослин, які утворюють симбіотичні зв’язки з мікроорганізмами, що є у ґрунті.

Інокуляція, або щеплення насіння бобових бактеріальними препаратами (інокулянтами), має такий ефект. Бульбочкові бактерії (ризобії) проростають у вигляді тонких волосків та інфікують молоде коріння рослини. У місці проникнення бактерій на рослині-господарі утворюються бульбочки, в яких дуже швидко розмножуються бактерії. Ці бактерії фіксують азот із повітря, тобто перетворюють його з газоподібної на «їстівну» для рослин форму іона амонію NH4+. Важливо знати, що для кожного виду бобових виводиться свій особливий штам бактерій, на який рослина реагуватиме утворенням бульбочок. Наприклад, соя реагує лише на Bradyrhizobium japonicum. Завдяки інокуляції бобові не лише одержуватимуть азот із повітря, а й накопичуватимуть його в корінні та рослинних рештках, що забезпечить азотом рослини-наступники. Відомо також, що рослина сої слабко реагує на хімічні мінеральні добрива та набагато краще засвоює азот із бульбочок.
Щоб добитися врожайності в 4 т/га потрібно внести біля 1 т азотовмісних мінеральних добрив. Беручи до уваги, що в діючій речовині азоту 34%, це становитиме 340 кг. Сьогодні 1 т азотних добрив коштує приблизно 2500 грн. Ефективний стерильний інокулянт обходиться фермеру від 100 до 140 грн на 1 га.
Нині серед інокулянтів найпопулярнішими є препарати для сої. Серед світових виробників інокулянтів лідирує американська компанія Becker Underwood (Бекер Андервуд). Новітні технології, які вона використовує, не мають аналогів у світі. Стерильні інокулянти виробляються на сучасному надточному обладнанні з використанням високоякісних субстратів. В Україні сьогодні представлено 3 інокулянти компанії «Бекер Андервуд». Два сухих стерильних на основі торфу TM HiStick та TM RhizUp. Рідкий стерильний інокулянт ТМ HiCoatSuper має найбільшу концентрацію бактерій на 1 г продукту 1х1010 та найдовший серед усіх відомих інокулянтів термін життєздатності бактерій на насінні – 90 днів. Цей продукт дуже зручний для великих виробників, які працюють зі значними обсягами насіння, на передпосівну обробку якого витрачається 2-3 місяці. Сухі ж інокулянти передбачають висівання насіння протягом 24 годин після інокуляції.
Американські фермери, які використовують інокулянти компанії «Бекер Андервуд», демонструють найбільшу добавку до врожаю сої – 550-780 кг на 1 га. Їхні європейські колеги мають дещо менші показники – 400-650 кг/га. За даними українських випробувань, за несприятливих посушливих умов та на малогумусних середньокислотних ґрунтах біопрепарати HiStick та RhizUp з нормою витрати 4,0 кг/т дали можливість додатково зібрати відповідно 410 та 430 кг/га.
Інокулянти компанії «Бекер Андервуд» сумісні з фунгіцидами та більшістю інсектицидів. Сухі інокулянти наносяться на сухе протруєне насіння (послідовна аплікація), а рідкі можуть наноситися разом з фунгіцидами чи інсектицидами (одночасна аплікація).
Якщо говорити про перспективи інокуляційних технологій, то переваги цього методу обробки відчуло вже багато українських фермерів. Додатково зібрані врожаї навіть у найскромніших випадках дали їм можливість не лише компенсувати витрати, а й одержати значні прибутки.