Фінські інженери зробили важливий крок в енергетиці, що має бути корисним і для аграрного світу, адже без енергії, як електричної так і теплової, агро можна уявити хіба що у далекому минулому.

За інформацією BBC науковці з Фінляндії створили першу у світі піщану батарею, яка здатна забезпечити теплом близько 100 будинків + громадський басейн.

Піщану батарею у сталевому контейнері сім метрів заввишки встановлено на електростанції Ватаянкоскі. У цьому елементі живлення знаходиться 100 тонн будівельного піску низької якості. Для будівництва він не годиться, але для нього знайшли справу. Плюс у батареї є дві труби теплопостачання та вентилятор.

Функціонує просто: пісок нагрівають до 600 градусів за Цельсієм за допомогою електрики, яку виробляють вітротурбінами та сонячними батареями. Сильно розігріте повітря циркулює крізь теплообмінні труби в піску, товста ізоляція навколо добре утримує температуру всередині батареї на рівні 600 градусів навіть якщо зовні, на вулиці морозно.

Така піщана батарея здатна зберегти 8 МВт-год теплової енергії. Потрібно енергії? Старт, і батарея вивільняє близько 200 кВт через теплообмінні труби. Для забезпечення опаленням і гарячою водою близько 100 будинків і громадського басейна – вистачить. Акумулятор заряджається вночі, так дешевше.

Техобслуговування такій простій системі не потрібне, каже провідний науковий співробітник Polar Night Energy Вілле Ківіоя. Пісок може використовуватись постійно та ефективно зберігати тепло. Батарея здатна компенсувати нерівномірне постачання енергії з відновлюваних джерел, у цьому її цінність.

Не варто забувати про проблеми з літій-іонними акумуляторами: вони дорогі, вони розряджаються, навіть коли ними не користуються, в них відбувається старіння і вони шкідливі для довкілля. У піщаних батареях цього набору просто немає. Втім, батарея з піском зберігає в п’ять-десять разів менше енергії, ніж традиційна хімічна батарея.

У Polar Night Energy запевняють, що їхній акумулятор у вісім-десять разів дешевший, ніж літієвий, а зберігає таку саму кількість енергії. Виробництво 8 МВт-год енергії за допомогою піщаної батареї оцінюється у близько $200 тис, а літій-іонна батарея, яка накопичує 8 МВт-год енергії, коштуватиме щонайменше $1,6 млн.

Наступний крок для збільшення генерації електроенергії від батареї – додавання турбіни, за допомогою якої можна перетворювати тепло на електрику і віддавати у мережу.

 

 

Пропонуємо:

Науковець з Єгипту створив біодизель з харчових відходів

Вчені знайшли рішення, як зробити сонячні панелі дешевшими

Стартувала ще одна біогазова електростанція у Львівській області

ETG: Аграрії можуть виробляти біодизель для власного споживання

Голова правління Біоенергетичної асоціації України: маємо виробляти біометан