Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила про навмисні дії російської сторони щодо уповільнення інспекцій в портах, яке призвели до того, що “мільйони тонн зерна не дісталися до країн, що розвиваються, які відчайдушно його потребують”.

Диппредставниця США в ООН на своїй Твітер-сторінці зосередила увагу, що десятки кораблів, завантажені мільйонами тонн українських харчових продуктів, не можуть відправитись до споживачів “через відсутність співпраці з Росією” у питанні інспекції кораблів.

«Зараз десятки кораблів чекають на участь. І десятки інших чекають на перевірку, перш ніж вони зможуть перемістити свій зерновий вантаж. Навмисне уповільнення інспекцій Росією призвело до того, що мільйони тонн зерна не дісталися до країн, що розвиваються, які відчайдушно його потребують», – написала Томас-Грінфілд у серії твітів.

Високопосадова дипломатка підкреслила що 2,5 млн. тонн зерна простоює, чекаючи на переміщення. Томас-Грінфілд вказала, що зерно експортується вдвічі меншими темпами, ніж у вересні та жовтні.

На сайті Спільного координаційного центру Чорноморської зернової ініціативи від імені ООН здійснюється моніторинг та контроль проходження кораблів з зерном з українських портів. Там зазначено, що з 7-го січня лише один з 32-х кораблів, які вийшли з українських портів «Південний», «Чорноморськ» та «Одеса», зміг пройти перевірку.

Також зазначено, що тільки судно Lady Litel з 31 тис. тонн пшениці для Лівії, яке вийшло з Одеси, зуміло пройти перевірку у вівторок, 17 січня.

16 січня агентство Reuters повідомило про зупинку вантажного корабля MKK 1. Він прямував з України до Туреччини та зупинився в Стамбулі в протоці Босфор. Рух у протоці було призупинено на кілька годин, кораблю допомогли буксири і пошкоджень не було.

У грудні Держсекретар США Ентоні Блінкен звинуватив Росію у тому, що її «агресивні військово-морські операції» блокують морську торгівлю в Чорному морі.

«Росія продовжує блокувати цивільну морську торгівлю в Чорному морі своїми агресивними військово-морськими операціями. Дії Росії завдають шкоди цивільному населенню та продовжують ескалацію конфлікту в Україні», – написав Блінкен у Twitter.

На кінець грудня 2022 року темпи експорту зерна з України були на 31% менші, ніж роком раніше, а Україна, за даними Міністерство аграрної політики та продовольства, експортувала лише близько 21,5 мільйона тонн зернових та зернобобових.

 

 

Пропонуємо:

Аналітик констатує просідання агроекспорту

ООН має намір купити певний обсяг української сільгосппродукції

Дані ООН: став відомий обсяг зерна, відправленого з українських портів

В ООН підрахували, наскільки зменшився експорт зерновим коридором

Україні допомагатимуть і надалі: Всесвітня продовольча програма розглядає таку можливість

Росія не виходить із «зернової ініціативи», в ООН привітали повернення, Зеленський оголосив безрезультатність