З розвитком технологій та робототехніки, а також зі зростаючими проблемами, з якими стикається сільськогосподарська галузь (дефіцит робочої сили, її висока вартість тощо), робототехніка та штучний інтелект (ШІ) широко розглядаються як підхід до революції у сільському господарстві. Роботи мають низку переваг перед людською працею, включаючи вищу точність і ефективність, кращу послідовність і надійність, нижчі експлуатаційні витрати та багато інших. Таким чином, все більше і більше фермерів вирішують використовувати роботів (також відомих як Agbots) і автоматизацію, щоб зробити свій бізнес більш стійким та ефективним.

IDTechEx вважає, що цифровізація сільського господарства буде все ширше застосовуватися. Трансформація не відбудеться миттєво, і хоча еволюція технологій вже відбувається, ми можемо очікувати, що темпи впровадження будуть швидко зростати протягом найближчих років. Деякі програми Agbots вже перебувають у зрілому стані, тоді як інші все ще знаходяться на стадії формування.

Сільськогосподарська автоматизація/роботи вже застосовувалися у багатьох завданнях, зокрема доїння, прополювання, збирання свіжих фруктів та овочів та багато інших. Через різні рівні технічної складності та цінності застосування, кожне завдання має різні етапи розробки, починаючи від фази підтвердження концепції та закінчуючи комерціалізованими продуктами. Наприклад, збирання врожаю, потрібне кілька місяців щороку. Фермери не дуже готові інвестувати занадто багато у машину, яку можна використовувати лише протягом такого короткого проміжку часу. А машини для прополювання набагато популярніші, оскільки вони постійно потрібні протягом року.

У новому звіті IDTechEx «Ринок сільськогосподарської робототехніки 2022-2032 рр» наведено огляд стадії комерціалізації та розміру ринку для різних застосувань.

Важливо зазначити, що в порівнянні з іншими галузями (наприклад, видобувна промисловість, логістика, доставка тощо) сільськогосподарська галузь повільно оцифровується. Кілька причин цього включають високі початкові витрати, низьку прибутковість сільськогосподарської галузі, недостатню довіру з боку фермерів, недостатню надійність сільськогосподарських роботів та багато інших.

Зі стрімкою еволюцією технологій, поряд зі зростаючою технічною надійністю, більше людей починають усвідомлювати потенціал автоматизації сільського господарства. Роботизоване доїння та обприскування завдяки їх технічній простоті та високій цінності застосування заслуговують більше довіри.

На відміну від інших галузей, сільськогосподарська промисловість має відносно низьку прибутковість, і фермери зазвичай мають лише один шанс на рік на посів і збирання врожаю, а це означає, що збій роботів може безпосередньо призвести до втрати річного прибутку фермера. Тому, якщо роботи не мають достатньої технічної міцності та надійності, щоб пом’якшити потенційні ризики, фермери все ще не вагаються використовувати ці машини.

Високі витрати – незважаючи на те, що витрати на покупку/лізинг роботів зменшувалися протягом останніх кількох років, авансові інвестиції в роботів все ще є великим фінансовим тиском для фермерів. Сільськогосподарська галузь сама по собі має низьку маржу, що змушує фермерів вагатися щодо інвестицій. Однак модель «Робот як послуга» є перспективним рішенням для цього, оскільки фермери можуть орендувати роботів, коли захочуть, а не купувати об’єкт.

Відсутність географічної доступності через відсутність ІТ-інфраструктури – хоча технології, які використовуються в сільськогосподарських роботах, вдосконалюються вже кілька років, ще далеко не всюди. Однією з найбільших проблем Agbots є система зв’язку (наприклад, Wi-Fi, стільниковий зв’язок тощо). Комунікаційні системи потребують підтримки ІТ-інфраструктури, однак ферми зазвичай розташовані в сільській місцевості, де інфраструктура дуже обмежена. Тому покриття 3G, 4G і не тільки залишається бар’єром.

Відсутність достатнього фінансування та чутливий характер – розробка Agbot потребує мільйонів (від 50 до 100 мільйонів) капіталу для масштабування та досліджень. Однак венчурні капітали (ВК) рідко інвестують в ці компанії через довгий термін окупності, незрілі технології та обмежені можливості застосування. Тому ці ранні стартапи намагаються залучити фінансування та розширити свій бізнес.

Хоча є кілька проблем, які необхідно подолати, IDTechEx вважає, що ринок сільськогосподарських роботів залишатиметься оптимістичним протягом наступного десятиліття з двозначним темпом зростання на рік. У звіті «Ринок сільськогосподарської робототехніки 2022-2032 рр.» стверджується, що до 2032 р. світовий ринок досягне приблизно $13 млрд.

 

*за інформацією з відкритих джерел

 

 

Пропонуємо:

Фермеры начали использовать летающих роботов

Мягкая робототехника увеличит количество роботов на фермах

В Китаї значно збільшиться кількість повністю роботизованих ферм

Аграріям дозволили не реєструвати сільськогосподарську техніку

Нинішній аграрний сезон в Україні може стати зоряним для дронів

Голландці розробили сонячний агромобіль для покращення ґрунту

Обсяг світового ринку сільськогосподарських роботів до 2030 року зросте майже у 5 разів

На полностью автоматизированной ферме используются искусственный интеллект, умные датчики и роботы