Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський на запрошення Міністра сільського господарства Литви Кястутіса Навіцкаса  28 квітня з робочим візитом відвідав Вільнюс, повідомляє пресслужба відомтсва. Це вже друга зустріч керівників аграрних відомств, адже 10 квітня листовський міністр відвідав Мінагрополітики у складі офіційної делегації своєї країни. Тоді темою переговорів було використання логістичних можливостей Литовської Республіки для експорту українських зернових на традиційні ринки збуту української аграрної продукції в Африці, Азії, Близькому Сході.

Отже у Вільнюсі Микола Сольський провів зустріч і спільну пресконференцію з Кястутісом Навіцкасом, зустрівся з єврокомісаром із сільського господарства Янушем Войцехівським. Мета візиту – обговорити можливості експорту зерна з України через Клайпедський порт.

Микола Сольський наголосив, що в мирний час Україна експортувала 5 млн тонн зерна на місяць. Внаслідок блокування росією українських морських портів, в березні вдалося вивезти залізницею, автомобільним та дністровським портовим шляхом лише 200 тис. тонн зерна. На сьогодні в Україні залишається 20 млн тонн зерна врожаю 2021 року, яке не потрібне для внутрішнього споживання і передбачене на експорт. Міністр підкреслив, що йдеться і про продовольчу безпеку світу, і про стабільність для роботи українських аграріїв, адже, якщо вони не зможуть реалізувати свою продукцію, не матимуть доходів для підготовки до нової посівної кампанії.

«Наразі ми шукаємо можливості для перевезення Україною зерна через литовські та латвійські порти. Потенціал порту не викликає сумнівів. Залізниці викликають занепокоєння: у Польщі рейки вужчі, ніж в Україні, Литві та Латвії», – сказав Кястутіс Навіцкас.

«Серйозною проблемою є порушення експортного маршруту України на Близький Схід та Північну Африку. Є побоювання, що перебої з постачанням пшениці можуть спричинити деяку напруженість та проблеми у цих регіонах. Проте дуже важливо підтримати Україну, забезпечивши альтернативні експортні коридори, наприклад, через Польщу, порти Балтійського моря, Литву, Клайпедський порт – дуже важливо продовжувати експорт», – підкреслив Януш Войцехівський.

Український міністр відвідав Клайпедський порт і ознайомився з його технічними можливостями та побував у портових терміналах.

«Після вирішення проблеми з доставкою вантажів Клайпедський порт готовий до завантаження частини зерна, вирощеного в Україні», – запевнив генеральний директор дирекції Клайпедського державного морського порту Альгіс Латакас.

Микола Сольський подякував Кястутісу Навіцкасу, який став першим міністром сільського господарства, який відвідав Україну під час війни. А також висловив подяку литовському Уряду та всім литовцям, які підтримують Україну словами і справами.

 

Довідка: Клайпедський порт – це найпівнічніший незамерзаючий порт на Східному узбережжі Балтійського моря, це найважливіший і найбільший транспортний центр Литовської Республіки, в якому з’єднуються морські та сухопутні дороги у напрямах Сходу та Заходу.
Клайпеда – це мультимодальний, універсальний, глибоководний порт, в якому діють 14 великих стивідорних, судноремонтних та суднобудівних компаній, що надають весь спектр послуг, пов’язаних із морським бізнесом та обслуговуванням вантажів. Річна потужність порту сягає 70 мільйонів різних вантажів, він здатен приймати судна довжиною до 400 м, шириною до 59 м і з максимальною осадкою 13,8 м.

 

 

Пропонуємо:

Агроекспорт ожив у квітні

У дунайських портах перевалка здорожчала у 4 рази

Стало відомо, скільки в портах заблоковано зерна та олійних

Німеччина вже націлилась полегшити зерноекспорт з України

В Україні врожай зернових буде значно нижчим, прогнози для світу

Мінагро Німеччини: РФ навмисно знищує зернову інфраструктуру України