Як створити для рослин найкращі умови для росту та розвитку вже з осені? Осіння вегетація напряму впливає на формування високопродуктивних посівів, подальший розвиток і кінцевий урожай озимих культур. Для ріпаку найбільша складність полягає в тому, щоб отримати сходи та оптимально перезимувати. Помилка вже на цьому етапі може коштувати повної втрати посівів. А пересівати задоволення не дешеве, до того ж ще втрачаються можливі терміни для посіву. Пшениця менш вибаглива порівняно з ріпаком, проте дружні та рівномірні сходи також є фундаментом для закладання високого врожаю. Обробка стимуляторами росту посівного матеріалу – це один з інструментів, який допомагає отримати дружні та вирівняні сходи навіть за несприятливих умов.

Залежно від ситуації у вашому регіоні для обробки посівного матеріалу необхідно обирати стимулятори зі складом, який забезпечить найефективніше вирішення саме вашої проблеми!

Розглянемо основні: дефіцит вологи, пізні сходи та післядія від гербіцидів.

Проростання в умовах дефіциту вологи. З наукової точки зору в такому випадку необхідно в насінині стимулювати синтез а-амілази (у зернових колосових), яка своєю чергою прискорює гідроліз крохмалю, стимулюючи інтенсивніше й, головне, дружнє проростання навіть в умовах мінімального запасу вологи, необхідного для отримання сходів. На практиці такий ефект забезпечує передпосівна обробка насіння такими препаратами: Фульвігрейн Сід в. с., 1 л/т для зернових колосових та 3 л/т для ріпаку за інтенсивної технології, Гуміфілд Форте Брікс в. с., 0,8–1 л/т для стандартної технології або Гуміфілд в. г., 0,2 кг/т або Гуміфілд ВР-18 в. с., 0,8 л/т для мінімальних технологій. Перевага препарату Фульвігрейн Сід в. с. у тому, що він додатково містить гіберелін, який впливає на процес розщеплення крохмалю до простих цукрів.

Розглянемо економічну частину застосування на прикладі виробничого досліду з Херсонської області (фото 1).

Затрати на застосування препарату Гуміфілд Форте Брікс в. с. становили всього 57 грн/га. А приріст отримали аж 4,89 ц/га, це 16,7 % прибавки врожаю! Варто зазначити, що сезон 2019–2020 року був не прос­тим. На фоні дефіциту вологи навесні пшениця потрапила під приморозки. Застосування препарату Гуміфілд Форте Брікс в. с., 1 л/т стимулювало інтенсивний ріст і розвиток рослин восени, що заклало передумови для гарної перезимівлі та посилило протистояння рослин весняним приморозкам.

Через зміни клімату явище дефіциту вологи стає актуальним майже для всієї території України. В такій ситуації рекомендуємо провести ще одну обробку по вегетації для стимулювання росту кореневої системи, яка в осінній період активно розвивається.

До застосування по вегетації восени рекомендуємо Фульвігрейн Класик в. с., 0,4 л/га для інтенсивних технологій або Гуміфілд в. г., 0,1 кг/га, Гуміфілд ВР-18 в. с., 0,4 л/га для стандартних технологій. Основною діючою речовиною препаратів є солі гумінових кислот, які на 12–22% і більше посилюють ріст кореневої системи в пшениці та ріпаку. А також збільшують діаметр кореневої шийки в ріпаку.

Добре розвинена коренева система дає змогу накопичити достатню кількість цукрів та є запорукою вдалої перезимівлі.

Пізні сходи зазвичай спричинюються пізніми строками збирання попередника або посухою. Це призводить до відставання розвитку кореневої системи, слабкого кущення та недостатнього накопичення пластичних речовин перед зимівлею. В таких ситуаціях необхідно максимально швидко запустити механізм проростання та ріст проростків. Для цього найкраще обробити насіння препаратом, який містить фульвові кислоти. У німецького виробника таким препаратом є Фульвітал Плюс у формі водної суспензії 0,6 л/т або у формі змочувального порошку 0,2 кг/т. Фульвові кислоти – це дуже мобільні сполуки. Вони швидко проникають у насінину й забезпечують отримання дружніх сходів! Стимулюють проростання насіння та напряму впливають на збільшення кущення.

Розглянемо виробничий приклад застосування з Донецької області (фото 2).

Через пізні строки посівів для передпосівної обробки використовували препарат Фульвітал Плюс в. с., 0,6 л/т. Затрати становили 74 грн/га. Сходи на дослідній ділянці отримали на один день раніше порівняно з контрольною, де стимулятори не застосовували. Наприкінці сезону бункер показав прибавку 2,1 ц/га. Прибуток становив 1146 грн/га.

Для стимуляції кущення, росту коренів та для покращення перезимівлі рослин варто восени по вегетації по 3–4 листках застосувати препарат Фульвігрейн Страт в. с., 0,4 л/га (інтенсивна технологія) або Гуміфілд Форте Фульвік в. с., 0,4 л/га (стандартна технологія). Перевага препарату Фульвігрейн Старт у тому, що він містить додаткові компоненти: ауксин (підсилює ріст корення), цитокінін (знижує окислювальний стрес), гліцин (підвищує інтенсивність фотосинтезу), глутамін (активує метаболізм).

Вплив на проростання в умовах післядії від гербіцидів. Залишки діючих речовин у ґрунті також можуть значно пригнічувати проростання насіння та розвиток рослин. Візуально фітотоксичність проявляється зниженням польової схожості насіння, хлорозами на сходах, відставанням у рості кореневої системи, а в деяких випадках може мати прихований прояв, що особливо небезпечно! Якщо можливе виникнення прояву післядії, необхідно перед посівом обробити посівний матеріал за стандартної технології препаратом Гуміфілд Форте Брікс в. с., 0,8–1 л/т, а за інтенсивної технології Фульвігрейн Сід в. с., 1 л/т для зернових колосових та 3 л/т для ріпаку. Проте також буде ефективним використання за мінімальних технологій таких препаратів, як Гуміфілд в. г., 0,2 кг/т або Гуміфілд ВР-18 в. с., 0,8 л/т. Препарати знижують прояв хлорозів, нейтралізуючи вільні радикали завдяки стимуляції синтезу супероксиддисмутази, та пригнічують синтез етилену, чим значно активують ріст в умовах фітотоксичності. Тобто, обробивши посівний матеріал препаратами німецького виробництва HuminTech, ви отримуєте дружні сходи та знижуєте дію фітотоксичності на рослини.

Схожа ситуація відбулася в одному з господарств Хмельницької області (фото 3).

На попереднику застосовували завищені норми гербіциду групи імідазолінонів. Розуміючи, що рослини отримують стрес, агроном почав боротися з наслідками вже з передпосівної обробки. Застосували Гуміфілд Форте Брікс в. с., 0,8 л/т. Надалі по вегетації у фазі кущення (восени) було внесено Гуміфілд Форте Фульвік в. с, 0,4 л/га. Навесні у фазу прапорцевого листка був застосований препарат Фульвітал Плюс в.с., 0,45 л/га. Приріст становив 4,6 ц/га, прибуток – 2351 грн/га.

На випадок, якщо сходи вже отримали пригнічення від гербіцидної післядії (до чого ви не були готові), восени необхідно застосувати антистресанти! За стандартної технології Гуміфілд Форте Аміно в. с., 0,4 л/га, для інтенсивних технологій Фульвігрейн Антистрес в. с., 0,4 л/га. А в разі дуже сильних пошкоджень рекомендуємо Фульвігрін Антистрес в. с., 0,5–1 л/га.

Всі, хто працюють у сільському господарстві, добре розуміють, що кожного року погода приносить нові сюрпризи. Тому ми рекомендуємо вам у будь-якому випадку застосовувати антистресанти та стимулятори німецького виробництва HuminTech. При затратах на обробку насіння всього 50–80 грн/га ви страхуєте свої посіви й допомагаєте рослинам працювати на максимальний прибуток. У разі виникнення питань звертайтеся до регіональних представників компанії «Агро­техно­союз». Бажаємо високих урожаїв!

Євгеній Вовненко, агроном компанії «Агротехносоюз»