Незважаючи на війну, господарства України відчувають значну потребу в інформації про сучасні препарати та технології захисту сільськогосподарських культур, адже саме в таких складних умовах технологічність засобів захисту рослин, що використовуються, зокрема гербіцидів, набуває першочергового значення.

Проте, як показує практика, інтенсивне застосування гербіцидів призводить до появи резистентних (стійких) біотипів бур’янів і, як наслідок, спостерігається різке зниження не лише ефективності системи захисту, а й технології вирощування в цілому. Стійкість до гербіцидів — це розвинений стан, за якого вплив гербіциду на популяцію бур’янів призводить до домінування генотипів, здатних виживати і рости після обробки. Стійкість розвивається швидше, коли гербіцид містить тільки одну активну речовину та його застосування здійснюється впродовж тривалого часу. Резистентність рослин до гербіцидів набуває глобального масштабу. Саме контроль стійких видів бур’янів потребуватиме ретельнішої уваги в найближчі роки, оскільки останнім часом у всьому світі дедалі більшого поширення набувають популяції бур’янів, резистентних до дії гербіцидів.

Лідерство R&D компаній на ринку засобів захисту рослин досягається саме завдяки здатності відкривати нові діючі речовини, з новими механізмами дії. Винахід діючої речовини з якісно новими характеристиками — це кропітка робота сотні вчених, на яку витрачаються десятки мільйонів доларів і пошук якої ведеться багато років. І компанії, інвестуючи кошти в цей пошук, не завжди впевненні, що він завершиться успіхом. Проте у разі винаходу новітньої діючої речовини або вдосконалення препаративної форми, виробники отримують великі якісні переваги і технології вирощування культур стають ще інтенсивнішими.

Так, з метою забезпечення удосконаленого контролю дводольних бур’янів компанія «Сингента» у 2022 році розширила портфоліо зернових гербіцидів новітнім продуктом Твіст™. Препарат створено завдяки інноваційному поєднанню двох активних інгредієнтів Arylex™active — галауксифен-метил та флорасуламу. Синергія діючих речовин забезпечує удосконалений контроль дводольних бур’янів, у т. ч. стійких до сульфосечовин, імідазолінонів, азолів, що забезпечує максимальну продуктивність для виробників пшениці та ячменю.

            Гербіцид Arylex ™ active було відкрито в 2005 році переважно для використання на зернових культурах. Галауксифен-метил являє собою синтетичний ауксин класу гербіцидів піколінової кислоти, що належить до групи HRAC 4. Галауксифен-метил транспортується через ксилему і флоему й накопичується у меристемних тканинах. Конкретний механізм дії цієї хімічної речовини невідомий. Однак, ґрунтуючись на дослідженнях ауксинів не піколінових кислот (наприклад 2,4-D, 2,4,5-T), вважається, що галауксифен-метил імітує ауксин гормону росту рослин, що призводить до порушення процесів росту у сприйнятливих рослин.

            Флорасулам належить до групи триазолпіримідинів, інгібіторів синтезу АЛС (група за HRAC 2). АЛС відповідає за синтез бокових ланцюгів амінокислот валіну, лейцину та ізолейцину. Внаслідок блокування синтезу важливих амінокислот порушується поділ клітин. Діюча речовина проникає в рослину через листя та коріння і рухається по флоемі та ксилемі до точок росту бур’янів.

            Наявність двох діючих речовин з різним механізмом дії забезпечує три різні способи дії на бур’яни: блокує дію ферментів при синтезі амінокислот, викликає блокаду ауксину, тобто гормонів рослин, відповідальних за їх ріст, і спотворює процес дихання в клітинах рослин.

Окрім цього дозволяє  досягти надійного рівня контролю у разі змішаної забур’яненості. Чутливі види бур’янів припиняють рости одразу після проникнення препарату крізь їхню листову поверхню, що призводить до загибелі чутливих рослин протягом декількох днів. Остаточного контролю чутливих бур’янів можна очікувати через 2–3 тижні залежно від видового складу і стадії розвитку бур’янів, ступеня забур’янення та кліматичних умов до й під час обприскування. Середньочутливі види бур’янів залишаються в пригніченому стані, що знижує їхню конкурентоздатність з культурними рослинами. Симптоми пошкоджень спричинюють припинення росту, скручування стебла і черешка листка, деформацію листя (паралельне жилкування), хлороз, набухання, потовщення та розщеплення стебел, що перешкоджає фотосинтезу й уповільнює ріст коренів, і, як наслідок, призводить до загибелі рослини протягом декількох днів або тижнів. На повноту загибелі бур’янів суттєво впливає стадія їх розвитку при внесенні гербіциду.

Інноваційна рецептура, яка являє собою високотехнологічну формуляцію (GoDRI™ RDT™) двох діючих речовин з різними механізмами дії та додаванням антидоту, забезпечує простоту у використанні Твіст™. Завдяки присутності антидоту — клоквінтосет-кислота — Твіст™ має покращені показники селективності до культурних рослин, особливо в несприятливих умовах. Серед переваг технології GoDRI™ RDT™ варто також відзначити:

  • швидку розчинність навіть у холодній воді;
  • активну дисперсію після розчинності;
  • високу сумісність з більшістю продуктів;
  • простоту у використанні упаковки і точне вимірювання;
  • можливість застосування за низької та високої температури.

Твіст™ безпечний для основних зернових культур: пшениці та ячменю, а також жита* і тритикале*, озимих і ярих видів. Може використовуватися для весняного та осіннього застосування зі стадії 2 листки до прапорцевого листка. Проте для досягнення найкращих результатів гербіцид Твіст™ слід застосовувати за наявності бур’янів, що активно ростуть, на стадії 2–4 листки або менше 10 см у висоту.

Норма витрати препарату залежить від типу забур’яненості, стадії розвитку бур’янів, густоти культурних рослин та кліматичних умов до, під час і після обприскування. Вищу з рекомендованих норму (50 г/га) потрібно використовувати за пізніх стадій розвитку бур’янів, високої забур’яненості посівів багаторічними бур’янами, на зріджених посівах, у разі тривалого періоду з прохолодною погодою та при пізній обробці культури. Ефективність гербіциду Твіст™ підвищується при обприскуванні з ПАР. Неіонні ПАР при 0,1 % концентрації є обов‘язковими при застосуванні Твіст™. Використання ПАР покращує змочувальні властивості розчину, що розпилюється, забезпечує утворення однорідної плівки на поверхні рослин, збільшує адгезію, полегшує проникнення активної речовини в тканини. Для досягнення максимальної ефективності препарат необхідно наносити рівномірно на листову поверхню рослин,  використовуючи добре відрегульоване обладнання. Рекомендується застосовувати щілинні (плоскоструменеві) розпилювачі, які забезпечують середній розмір крапель. Оптимальна температура для внесення препарату заходиться в межах від +8 до 25 °С.

На відміну від більшості гербіцидів — регуляторів росту дія галауксифен-метилу істотно не залежить від температур. Контроль може бути досягнутий за холодних (неактивні періоди росту бур’янів) і теплих умов з активним ростом.

Твіст™ починає працювати уже при середньодобовій температурі +5  С. Теплі, вологі умови вирощування сприяють активному росту бур’янів і підсилюють активність гербіциду, забезпечуючи максимальне поглинання листям і контактну активність. Не рекомендується використовувати препарат, коли рослини перебувають у стресовому стані, проводити обприскування, якщо очікуються заморозки або безпосередньо після морозів. У бакових сумішах гербіцид Твіст™ сумісний із більшістю пестицидів. При застосуванні бакових сумішей пестицидів слід дотримуватись рекомендацій компанії-виробника щодо сумісності кожного препарату — компонента бакової суміші. У кожному конкретному випадку необхідно перевіряти препарати на сумісність.

При дотриманні цих рекомендацій Твіст™ забезпечує високу ефективність у боротьбі з широким спектром широколистяних бур’янів, включаючи важкоконтрольовані види кропиви, жабрію, герані, лободи.

Підсумовуючи, можна сміливо стверджувати, що Твіст™ — це унікальне інноваційне рішення для антирезистентних систем захисту пшениці та ячменю. Твіст™ є новим представником хімічного класу синтетичних ауксинових гербіцидів з альтернативним механізмом дії, який забезпечує стабільний контроль у нестабільних кліматичних умовах усіх ключових бур’янів, включаючи стійкі до сульфосечовин, імідазолінонів, азолів, дводольні бур’яни, в т. ч. зимуючі види (вероніку, кропиву та герань, кукіль), із неперевершеною безпекою для врожаю та сівозмін. Наступну культуру можна висівати, не задумуючись про жодні обмеження через речовини, застосовані на попередній культурі. Хай там які у вас індивідуальні запити, вам завжди буде потрібен Твіст™ — серце і душа вашої антирезистентної програми боротьби з бур’янами. А якщо у вас виникатимуть питання, у їх вирішенні допоможуть кваліфіковані фахівці компанії «Сингента», які забезпечують технічний супровід цілий рік.

Олександр Джам, технічний експерт з підтримки гербіцидів на польових культурах, компанія «Сингента»

* Світова реєстрація.