В 2013 р. Фредерік Шавіньї заснував групу компаній ByFrederic, яка об’єднує кілька напрямів агровиробництва

Хто з вітчизняних аграріїв не знає Фредерика Шавіньї, етнічного француза, який знайшов себе в агробізнесі на черкаських землях? Професіонал (і не лише серед аграріїв, відомі його автодосягнення і в ралі Дакар, і у марафоні Шовковий шлях), що завжди шукає нове в своєму бізнесі. Одна з його компаній – «Шпола­Агро Індустрі» – увійшла до рейтингу ТОП­100 найбільших латифундистів України. Торік Шавіньї заснував групу компаній ByFrederic, яка об’єднує кілька напрямів агровиробництва 

«П’ять пальців» Шавіньї

До складу холдингу входить сім представництв, розташованих в Україні (Київ і Шпола, Черкась­кої області) та Росії (Москва, Саратов, Ростов, Павлівська, Краснодар). Окрім цього група компаній продовжує свій розвиток і вже сьогодні активно присутня в Білорусі, Грузії та Казахстані. Загалом відбувається розвиток п’яти напрямків.

Напрямок техніки – це Fram. На ринку вона вже більше 15 років. У її портфелі – сільгосптехніка та обладнання більше 20 компаній з різних куточків світу, в тому числі техніка від світового лідера з No­Till – компанії Giorgi (Аргентина). Fram представляє: техніку для обробки та підготовки ґрунту, розкидувачі добрив і зрошувачі, сівалки точної сівби, транспортувальники, навантажувачі та інше устаткування. Крім цього, компанія надає послуги з підбору, купівлі, доставки та обслуговування техніки, які враховують також її ремонт, що погодьтесь, не завжди зустрічається на ринку.

Виробництво – це «Шпола­Агро Індустрі», основний напрямок якої сьогодні – виро­­щування насіння соняшнику й кукурудзи. Насіння компанія вирощує на 15 тис. га. Для сівозміни землі й для власних потреб тут культивують озиму пшеницю та яч­мінь, а також рапс, сою і горох.

Гуртову торгівлю насінням, а також продаж сільгосптехніки, її ремонт і обслуговування здійснює компанія «Шпола­техагро» Черкаська обл., м. Шпола.

Нині ByFrederic пропонує якісне насіння компанії Codisem, сорти й гібриди якої отримані на базі чудової французької генетики з її висококласними фахівцями світового рівня. Компанія має всі необхідні структури для наукових досліджень у галузі олійних культур, кукурудзи, зернових, а також широкий генофонд. Саме генетична різноманітність дозволяє впроваджувати сорти й гібриди, адаптовані до різних умов довкілля, особливо в континентальному кліматі.

 

Лідери сезону

Саме таку адаптацію гібридів соняшнику й кукурудзи Codisem і підтвердив сезон 2013­2014 рр., сезон багато в чому екстремальний. Розповідає Фредерик Шавіньї, засновник групи компаній ByFrederic:

– Ми наче звикли до того, що кожен рік називаємо особливим, але це справді так. Кожен рік завжди має щось несхоже на попередній. Так було і 2013­го, коли неймовірна кількість дощів нагадала нам про серйозну загрозу хвороб соняшнику, про які ми, чесно кажучи, вже й забули. Особливо це відчули під час збирання врожаю. Тоді кожен побачив на власні очі, якими стійкими до хвороб бувають сорти й гібриди. Найбільше це стосувалося загрози сірої гнилі. Порівняно з іншими конкурентами наші сорти проявили себе дуже гідно. У першу чергу, це стосується таких сортів як Дюрбан, Флоренція КС, Хорнет, Кодізол КС, Фушия КЛ.

Так гібрид Фушия КЛ, з високою олійністю й дуже сильними показниками проти захворювань, дав один із найкращих результатів. Середня врожайність у центральних регіонах України – 32,1 ц/га. Також один із гідних результатів продемонстрував гібрид, рекомендований для прямого посіву та стійкий до посухи, – Кодізол КС. Його результат в Україні в середньому – 32,36 ц/га. Серед найстійкіших до вовчка виявився гібрид Хорнет. Його середні показники у центральних регіонах України становили 32,13 ц/га. Друге місце із результатом 30,74 ц/га посів гібрид нової генетики, стійкий до посухи, що добре проявив себе в різних умовах – Дюрбан. Третє місце – високоолійний Кодістар – 29,75 ц/га. Найкра­щим серед надранніх став гіб­рид Белінда. Маючи вегетаційний період усього 96 днів, висо­кий потенціал урожайності й один з найвищих показників з олійності, гібрид дав серед­ній результат 26,5 ц/га. Слід відзначити із ранніх також Тремію й Кодітур (25 ц/га).

Важливо наголосити, що навіть під час пізнього прибирання, яке дехто проводив на початку грудня, у насіння не спостерігалося підвищення кислотності, а це дуже суттєво для його переробки. За таких умов наші гібриди проявили себе добре як за врожайністю, так і за рівнем якості врожаю. Це підтверджує чудову генетику для будь­яких клієнтів. Нам також важливо, що гібриди, які були підготовлені в Україні дали результати вищі, ніж імпортне насіння. Різниця між ними невелика, але це дуже принципово в умовах, коли більшість покупців хочуть отримати виключно імпорт.

Тепер про іншу важливу культуру – кукурудзу. Цей сезон нагадав багатьом, що задовольнятися одним, хай і найвисоковрожайнішим, гібридом не слід. На ринку є великий асортимент – від надранніх до найпізніших. Але обираючи пізній гібрид, аграрій повинен чітко розраховувати власні можливості із сушки зерна і його зберігання. І якщо не вистачає потужностей, або ж взагалі немає своєї сушки, це стає проблемою. Отримавши хороший урожай, є ризик втратити значну частину. І минулий рік у черговий раз це продемонстрував. Тому, обираючи гібрид, завжди слід зважати на такий важливий показник, як його здатність швидко віддавати вологу під час збору. У гібридів кукурудзи Codisem групи компаній ByFrederic вологість на момент збирання не перевищує 18­19%. І врожайність вони мають прекрасну – 130­140 ц/га. Із хвороб 2013 року я би згадав фузаріоз і вилягання. Деякі селекції сягнули великих можливостей із врожайності, але не працювали у напрямку стійкості культури до хвороб. Так, великі площі кукурудзи постраждали внаслідок поразки фузаріозом. Невеличкий вітерець – і ця кукурудза лягає. Наші ж гібриди мали стебла і чисті, і стоячі. Це теж підтверджує правильну роботу селекціонерів.

Які саме гібриди? Серед більше 20­ти наших гібридів, які поділяються на дуже ранні, ранні і середньоранні, останні показали майже найвищі результати. Хотілося б виділити трилінійний гібрид Кодир (ФАО 300) із хорошим потенціалом у різних агроумовах. Один із кращих результатів має гібрид Кразі (ФАО 320) із високим, 57% вмістом крохмалю, стійкий до хвороб і погодних умов. У трійці кращих також проявив себе гібрид Мастрі КС (ФАО 300) із високою масою тисячі зерен, відмінно адаптований під прямий посів. Результати ранніх гібридів також продемонстрували високу врожайність. Лідерство в цій категорії за крем’янисто­зубовидним гібридом Кодіско (ФАО 270), що дуже стійкий до фузаріозу й дозріває на зеленому стеблі. Друге місце за показниками зайняв гібрид Йоги КС (ФАО 250), стійкий до виля­гання, що відрізняється вро­жай­­ністю та якістю. Замикає трійку ранніх лідеров – Кодіфлу (ФАО 250), крем’янисто­зубо­видний гібрид, суперстійкий до хвороб і з великою кількістю листя. Серед надранніх із найвищою врожайністю можна запропонувати гібрид Бюрлі КС (ФАО 220), що стабільно показує високий результат, стійкий до хвороб і посухи, із високим вмістом крохмалю – 58%. Також гідними показниками може похвалитися трилінійний гібрид Фелді (ФАО 180), стійкий до спеки, холоду, пухирчастої сажки, з високим виходом зеленої маси. Замикає трійку лідерів гібрид Кодімі (ФАО 180), із дуже високим потенціалом і раннім цвітінням.

 

Обіцяємо революцію

– Ми не знаємо, яким буде но­вий сезон, – говорить Фреде­рик Шавіньї, – але передбачаємо, що економічно дуже складним. Ринку потрібні гібриди, стійкі до захворювань, до посухи, і, щодо кукурудзи, які мають низький відсоток вологи на момент прибирання. Хто матиме саме такі гібриди, той і буде на коні. Одним із найважливіших пріоритетів у роботі нашої компанії й особисто моєї – якість продукції та довіра до партнера. Саме тому ми пропонуємо лише ті гібриди, за які нам не соромно. Де ціна і якість підібрані до абсолютної рів­новаги.

Я хочу працювати зі своїми партнерами не рік або два. Моя мета – довгострокові й взаємовигідні стосунки, які тривають десятиліттями й більше. Усе насіння та всю техніку я підбираю і апробовую на власних полях особисто сам, а вже потім рекомендую нашим клієнтам. Тому гарантії у нас високі. Ми працюємо для споживача, який має знати, що з нами він завжди застрахований: тобто отримає високий урожай за будь­яких умов і за будь­якої погоди.

Про плани. 2014 рік для нас дуже важливий. Саме цього року завершимо сортови­пробування наших нових гібридів – як соняшнику, так і кукурудзи. Напрямки селекції – високий потенціал урожайності та висока посухостійкість. Упевнений, що це буде революція на ринку. Ми вже влітку продемонструємо своїм постійним і потенційним клієнтам ці новинки в полі. А досту­пними вони будуть після реєстрації – вже наступного сезону.