Унікальний біологічний стартап на Одещині
Самвел Мкртчян – одеський підприємець і фермер. А ще – невтомний популяризатор одного із топ-10 суперпродуктів планети – хлорели. Зайнятися вирощуванням цієї унікальної зеленої водорості фермера змусила біда на птахофермі його господарства – хворим птахам не допомагали ні вакцини, ні антибіотики, врятувала найдавніша на планеті одноклітинна рослина. Використання водорості поширилося на весь бізнес Самвела – від птахівництва до тваринництва, далі – на вирощування овочів та іншої зелені для столу, а відтак – і на ресторанну справу. Наразі ФГ «У Самвела» є провідною компанією України з культивування хлорели та власником наукових технологій у цій сфері.
Хлорела живе на Землі з докембрійського періоду, тобто понад 2,5 млрд років! Вона була серед перших одноклітинних, що починали вловлювати сонячні промені, й планета нарешті заграла різнобарв’ям – до того часу життя на Землі було тьмяним і безбарвним. І ось ця мікроводорість створила навколо себе чимало галасу за нашої історії – брала участь у війнах, космічних програмах, понад 50 років є справжнім хітом в Японії. Наразі вона – загальновизнаний суперфуд, що активно досліджується в Азії, Європі, США, Австралії, Росії й почасти – в Україні.
Тут справді є чому дивуватися. Адже ця мікроскопічно-дрібна прісноводна водорість – швидкодійна біофабрика поживних речовин та вітамінів. Її характерний смарагдовий колір і трав’яний запах – свідчення високого вмісту хлорофілу, практично найбільшого порівняно з будь-якими іншими рослинами. Наприклад, вона містить хлорофілу в 5–10 разів більше, ніж інша популярна водорість спіруліна, або в 10 разів більше, ніж його містить люцерна – королева кормових культур.
Хлорела – це повноцінний білок, у котрому наявні всі вісім незамінних амінокислот, необхідних організму й легких для засвоєння, через що цей білок уважається кращим, ніж той, що у м’ясі. У цих мікроскопічних клітинах, що приблизно однакові з клітинами нашої крові, повний спектр вітамінів B-комплексу, вдвічі більше фолієвої кислоти та вітаміну B12, ніж у сирій телячій печінці. Також хлорела є одним із найбагатших природних джерел вітаміну B3 (ніацин), містить вітамін A, котрий діє як антиоксидант для очищення організму від вільних радикалів, застерігає від раку та гальмує процеси старіння. У хлорели високий уміст фосфору, калію, магнію, кальцію, заліза, полісахаридів, ферментів, зокрема й пепсину, бета-каротину. Ви здивуєтеся, побачивши порівняння вмісту хлорели й різних овочів. Усе це й дає право називати хлорелу одним із найпотужніших харчових концентратів – Supreme Whole Food Concentrate.
Біореактори в Мирному
Ось таку неймовірну водну рослину став вирощувати Самвел Мкртчян у селі Мирному, колишньому поселенні німецьких колоністів Фрейденталь, що в Біляївському районі на Одещині. Перші випробування дії хлорели на яйценосній курці здивували й самого Самвела – настільки введення в раціон птахів суспензії водорості змінило стан справ на птахофермі. Птахи перестали хворіти, яйценосність зросла до 92% (320 яєць від курки за рік), шкаралупа яйця стала міцнішою, зменшився бій яйця, всі показники виробництва покращилися. Зокрема й смак яйця змінився на краще, в ньому підвищився вміст селену, йоду, каротину, вітаміну А. Дію антибіотиків, пробіотиків, інших медичних препаратів замінило збалансоване харчування лише натуральними кормами, хлорелою, пророслим зерном. Навіть птахи «пенсійного віку», які в промислових умовах вибраковуються, тут ще продуктивні.
Відтак приступили до культивування хлорели в себе. Інформацію й досвід збирали звідусюди й звели в умовах господарства спеціальні акваріуми-біореактори, в котрих за суворих режимів – температурного й світлового, а також стерильної чистоти стали вирощувати хлорелу. Саме такий гетеротрофний метод на відміну від культивування на відкритому повітрі забезпечує кращу продуктивність, має нижчу собівартість і головне – абсолютну якість, а відтак стовідсоткову безпечність для вживання людським організмом, а не лише при використанні у тваринництві чи рослинництві.
– Хоча в біореакторах і стерильно, однак після дозрівання хлорелу ми все одно пропускаємо через фільтри й отримуємо лише суспензію чистої водорості, – розповідає бактеріолог Тетяна Салимон. – Наша лабораторія здійснює контроль за якістю культивування хлорели, насамперед поживного середовища, яке має бути збагаченим мінеральними речовинами та діоксидом вуглецю, контролюємо всю мікробіологію клітин, досліджуємо їх кількість, щільність, кислотність та чистоту культури, проходження ними стадій, виконуємо органолептичні дослідження. Хлорела має надвисоку життєву енергію – розмножується дуже швидко, збільшуючись учетверо кожні 17–24 години. Щодоби наше невеличке виробництво продукує 2 тис. л суспензії хлорели…
Самвелу Мкртчяну довелося самому стати не лише фермером, а й науковцем, у штаті господарства з’явилися бактеріолог, біотехнолог, лаборанти. Його маленька лабораторія співпрацювала з різноманітними науково-дослідними установами, проводила дослідження, патентувала їх. Лише перелік тематики цих досліджень не вмістився б на журнальному розвороті нашого видання. Господарство отримало всі необхідні документи, сертифікати, дані досліджень. Суспензія «Жива хлорела» ТМ Algalіve (штам Chlorella Vulgaris) рекомендована для використання в рослинництві, тваринництві, бджільництві, для комплексного очищення та біологічної реабілітації водойм і стічних вод, очищення промислових стоків, забруднених ґрунтів, у бальнеології та оздоровленні людини.
Хлорела в рослинництві
На нашому ринку немало популярних біостимуляторів, антистресантів і добрив іноземного походження на основі різних морських водоростей та витяжок із грибів. Чимало з аграріїв переконалося в їх ефективності. Одначе використання суспензії хлорели, у котрої стільки корисних властивостей, ще не стало популярним. Магія відомих брендів спрацьовує ефективніше. Мабуть, коли суспензію хлорели стануть пропонувати імениті компанії й удесятеро дорожче – це аграрія зацікавить швидше.
– Хлорела підвищує схожість та енергію проростання насіння, прискорює появу сходів, підвищує стійкість рослин проти збудників хвороб та посухи, її природний антибіотик хлорелін знищує патогенну мікрофлору, – говорить Світлана Петренко, доцент кафедри садівництва Одеського аграрного університету, котра повністю розділяє захоплення одеського підприємця хлорелою. – Суспензія водорості захищає кореневу систему рослини впродовж усього періоду вегетації та підвищує врожайність до 15%. Забезпечує отримання якісної розсади та покращення умов для її приживання. Водночас хлорела стимулює розвиток ґрунтових мікроорганізмів, запобігає розтріскуванню ґрунту, скорочує потребу в добривах. Способи застосування – обробка насіння й саджанців та розсади, внесення в ґрунт, підживлення. ФГ «У Самвела» має низку документальних свідчень результатів застосування хлорели на польових культурах, виноградниках – як в Україні, так і сусідніх країнах.
(Далі буде)