Унікальний біологічний стартап на Одещині

Самвел Мкртчян – одеський підприємець і фермер. А ще – невтомний популяризатор одного із топ-10 суперпродуктів планети – хлорели. Зайнятися вирощуванням цієї унікальної зеленої водорості фермера змусила біда на птахофермі його господарства – хворим птахам не допомагали ні вакцини, ні антибіотики, врятувала найдавніша на планеті одноклітинна рослина. Використання водорості поширилося на весь бізнес Самвела – від птахівництва до тваринництва, далі – на вирощування овочів та іншої зелені для столу, а відтак – і на ресторанну справу. Наразі ФГ «У Самвела» є провідною компанією України з культивування хлорели та власником наукових технологій у цій сфері.

Хлорела живе на Землі з докембрійського періоду, тобто понад 2,5 млрд років! Вона була серед перших одноклітинних, що починали вловлювати сонячні промені, й планета на­решті заграла різнобарв’ям – до того часу життя на Землі було тьмяним і безбарвним. І ось ця мікроводорість створила навколо себе чимало галасу за нашої історії – брала участь у війнах, космічних програмах, понад 50 років є справжнім хітом в Японії. Наразі вона – загальновизнаний суперфуд, що активно досліджується в Азії, Європі, США, Австралії, Росії й почасти – в Україні.

Тут справді є чому дивуватися. Адже ця мікроскопічно-дрібна прісноводна водорість – швидкодійна біофабрика поживних речовин та вітамінів. Її характерний смарагдовий колір і трав’яний запах – свідчення високого вмісту хлорофілу, практично найбільшого порівняно з будь-якими іншими рослинами. Наприклад, вона містить хлорофілу в 5–10 разів більше, ніж інша популярна водорість спіруліна, або в 10 разів більше, ніж його містить люцерна – королева кормових культур.

Хлорела – це повноцінний білок, у котрому наявні всі вісім незамінних амінокислот, необхідних організму й легких для засвоєння, через що цей білок уважається кращим, ніж той, що у м’ясі. У цих мікроскопічних клітинах, що приблизно однакові з клітинами нашої крові, повний спектр вітамінів B-комплексу, вдвічі більше фолієвої кислоти та вітаміну B12, ніж у сирій телячій печінці. Також хлорела є одним із найбагатших природних джерел вітаміну B3 (ніацин), містить вітамін A, котрий діє як антиоксидант для очищення організму від вільних радикалів, застерігає від раку та гальмує процеси старіння. У хлорели високий уміст фосфору, калію, магнію, кальцію, заліза, полісахаридів, ферментів, зокрема й пепсину, бета-каротину. Ви здивуєтеся, побачивши порівняння вмісту хлорели й різних овочів. Усе це й дає право називати хлорелу одним із найпотужніших харчових концентратів – Supreme Whole Food Concentrate.

Біореактори в Мирному

Ось таку неймовірну водну рослину став вирощувати Самвел Мкртчян у селі Мирному, колишньому поселенні німецьких колоністів Фрейденталь, що в Біляївському районі на Одещині. Перші випробування дії хлорели на яйценосній курці здивували й самого Самвела – настільки введення в раціон птахів суспензії водорості змінило стан справ на птахофермі. Птахи перестали хворіти, яйценосність зросла до 92% (320 яєць від курки за рік), шкаралупа яйця стала міцнішою, зменшився бій яйця, всі показники виробництва покращилися. Зокрема й смак яйця змінився на краще, в ньому підвищився вміст селену, йоду, каротину, вітаміну А. Дію антибіотиків, пробіотиків, інших медичних препаратів замінило збалансоване харчування лише натуральними кормами, хлорелою, пророслим зерном. Навіть птахи «пенсійного віку», які в промислових умовах вибраковуються, тут ще продуктивні.

Відтак приступили до культивування хлорели в себе. Інформацію й досвід збирали звідусюди й звели в умовах господарства спеціальні акваріуми-біореактори, в котрих за суворих режимів – температурного й світлового, а також стерильної чистоти стали вирощувати хлорелу. Саме такий гетеротрофний метод на відміну від культивування на відкритому повітрі забезпечує кращу продуктивність, має нижчу собівартість і головне – абсолютну якість, а відтак стовідсоткову безпечність для вживання людським організмом, а не лише при використанні у тваринництві чи рослинництві.

Хоча в біореакторах і стерильно, однак після дозрівання хлорелу ми все одно пропускаємо через фільтри й отримуємо лише суспензію чистої водорості, – розповідає бактеріолог Тетяна Салимон. – Наша лабораторія здійс­нює контроль за якістю культивування хлорели, насамперед поживного середовища, яке має бути збагаченим мінеральними речовинами та діоксидом вуглецю, контро­люємо всю мікробіологію клітин, досліджуємо їх кількість, щільність, кислотність та чистоту культури, проходження ними стадій, виконуємо органолептичні дослідження. Хлорела має надвисоку життєву енергію – розмножується дуже швидко, збільшуючись учетверо кожні 17–24 години. Щодоби наше невеличке виробництво продукує 2 тис. л суспензії хлорели…

Самвелу Мкртчяну довелося самому стати не лише фермером, а й науковцем, у штаті господарства з’явилися бактеріолог, біотехнолог, лаборанти. Його маленька лабораторія співпрацювала з різноманітними науково-дослідними установами, проводила дослідження, патентувала їх. Лише перелік тематики цих досліджень не вмістився б на журнальному розвороті нашого видання. Господарство отримало всі необхідні документи, сертифікати, дані досліджень. Суспензія «Жива хлорела» ТМ Algalіve (штам Chlorella Vulgaris) рекомендована для використання в рослинництві, тваринництві, бджільництві, для комплексного очищення та біологічної реабілітації водойм і стічних вод, очищення промислових стоків, забруднених ґрунтів, у бальнеології та оздоровленні людини.

Хлорела в рослинництві

На нашому ринку немало популярних біостимуляторів, антистресантів і добрив іноземного походження на основі різних морських водоростей та витяжок із грибів. Чимало з аграріїв переконалося в їх ефективності. Одначе використання суспензії хлорели, у котрої стільки корисних властивостей, ще не стало популярним. Магія відомих брендів спрацьовує ефективніше. Мабуть, коли суспензію хлорели стануть пропонувати імениті компанії й удесятеро дорожче – це аграрія зацікавить швидше.

– Хлорела підвищує схожість та енергію проростання насіння, прискорює появу сходів, підвищує стійкість рослин проти збудників хвороб та посухи, її природний антибіотик хлорелін знищує патогенну мікрофлору, – говорить Світлана Петренко, доцент кафед­ри садівництва Одеського аграрного університету, котра повністю розділяє захоплення одеського підприємця хлорелою. – Суспензія водорості захищає кореневу систему рослини впродовж усього періоду вегетації та підвищує врожайність до 15%. Забезпечує отримання якісної розсади та покращення умов для її приживання. Водночас хлорела стимулює розвиток ґрунтових мікроорганізмів, запобігає розтріскуванню ґрунту, скорочує потребу в добривах. Способи застосування – обробка насіння й саджанців та розсади, внесення в ґрунт, підживлення. ФГ «У Самвела» має низку документальних свідчень результатів застосування хлорели на польових культурах, виноградниках – як в Україні, так і сусідніх країнах. 

(Далі буде)