Інноваційні рішення TIMAC AGRO

Піщані ґрунти – це бідні й легкі ґрунти. Високий вміст піску, невелика частка глинистих мінералів і зовсім мало гумусу. Завдяки зернистій структурі вони легко культивуються та швидко руйнуються, тут висока швидкість дренажу й волога в них не тримається зовсім. Такі ґрунти добре прогріваються, однак і швидко охолоджуються. А ще тут мізерне біологічне життя, оскільки ґрунтовим мікроорганізмам не вистачає вологи й поживних речовин. Отже, життя рослин на таких ґрунтах, м’яко кажучи, не дуже комфортне.

Ґрунт під посівами сої у полі в ТОВ «Цефей Еко» в Новоград-Волинському районі на Житомирщині якраз таким і був – пляжний пісок та й годі, цілком порівнянний з ізраїльською пустелею. Однак соя на цьому піску не вигляділа пустельною колючкою, навпаки – густі й гарно розвинуті стебла були всипані бобиками, на кожній стеблині їх у середньому було по 20–25, на одній ми нарахували й 78. Ще більше вражало те, що це органічна соя, вирощена без застосування хімії – лише з біопрепаратами TIMAC AGRO.

Керівник проєкту з вирощування польових культур в Allinfoody Group, до складу котрої входить і ТОВ«Цефей Еко», Валерій Віязловсь­кий гарантував, що понад 3 т/га тут вони зберуть точно, а дасть Бог, то й усі 4 т/га. Allinfoody Group, господарюючи на 12 тис. га в Житомирській області, переймається винятково органічним рослинництвом та садівництвом і ягідництвом, самостійно експортуючи продукцію до Європи. У сівозміні «Цефей Еко» 6–7 культур, зокрема соя, соняшник, озимі культури, спельта, кукурудза, гречка, конюшина. Піщані ґрунти тут становлять майже 97% площ, подекуди ще зустрічаються сірі лісові. Врожайність усіх культур на пристойному рівні, не дивлячись, що це органічне виробництво. Загалом по всій групі соя вирощується на 4 тис. га, в цьому господарстві – на 1889 га. Урожайність досі була різна: починали з 1,5 т/га, останнім часом менше 3 т/га не збирали. Складові успіху – якісний посівний матеріал, чітке дотримання технології, відпрацьованої завдяки «Авторитет Агро», й спирання на інноваційні препарати TIMAC AGRO.

Поганих ґрунтів не буває, є неправильний підхід до роботи на них, – говорить Валерій Віязловський. – Обробіток ґрунту та догляд за посівами вдосконалюємо постійно, наразі вийшли на відпрацьовану технологію в партнерстві з «TIMAC AGRO Україна». Соя тут висіяна з міжряддям 45 см, у полі навпроти – на 35 см, на них, окрім культиваторів, інша техніка не працювала. Соя канадської селекції, не ГМО, нам не можна навіть щоб поля з такою соєю були неподалік, оскільки ми – сертифіковане органічне виробництво. Використовуємо й вітчизняну селекцію також. Чимало наших площ розташовано між лісами, відокремлено від чужих полів абсолютно, що й треба для органічного виробництва.

…Аби переконатися, що так вигля­дають й інші посіви, ми кружляли узліссями та польовими дорогами, перетинали київську трасу то в один, то в інший бік, минаючи населені пункти з цікавими назвами – Болярка, Рома­нівка, Кам’яний брід, Кам’яна дорога, Кам’яний майдан, заглядаючи до різних площ із посівами сої, соняш­нику, кукурудзи, пожнивної гречки. Орга­нічний соняшник (в «Цефей ЕКО» його 1130 га, в групі загалом – 2 тис. га) на вигляд мав урожайність вище 3 т/га, кошики абсолютно випов­нені. Велика увага в господарстві надається роботі з пасічниками, котрих до цих полів запрошують звідусюди.

До того ж, оскільки поруч ліси, запиленню тут допомагають поліська лісова бджола та джмелі, котрих у такій кількості не зустрінеш у жодній з інших зон. Свого часу компанія тут вирощувала й органічні лікарські трави. У між­рядді ще молодого горіхового саду (50 га) просто буяла дозріваюча гречка, як то кажуть – бінарні посіви. Врешті ми потрапили ще на дві цікаві площі з соєю – кластир у 300 га, що реально сховані між лісовими насадженнями. Ґрунти тут уже не були чистим піском, однак і сірі лісові – далеко не чорнозем. Соя – практично в пояс, вітчизняної селекції. Абсолютно чиста, без бур’я­нини. Суцільного способу сівби. Порахували біологічну врожайність – 5,5 т/га. Звісно, цей врожай треба ще зібрати. Однак не менш важливо те, що такі посіви вже сформовано.

Цю сою сіяли на 2 тижні пізніше, у перших числах червня, – приєд­нується до розмови Володимир Степанчук, керівник ТОВ «Авторитет Агро». – В «Цефей Еко» повний набір агрегатів для механічного обробітку – міжрядних культиваторів, ротаційні та штригельні борони, а ще й вог­няний культиватор – інноваційна новинка для сміливих і креативних агрономів. Зріджений газ пропан-бутан під тиском виходить із форсунок пальника, потужність факела регулюється залежно від роси, вітру, мокроти ґрунту після опадів, густоти бур’янів. Зважаючи на більший ризик пошкодження хворобами, шкідниками, а також механічним обробітком, використовуються дещо завищені норми висіву, відсотків на 20–30%. Тут сірі лісові ґрунти, однак вміст гумусу в цих ґрунтах не перевищує 1–1,5 %, кислотність у межах 4,5–6,5%, що заважає засвоювати поживні речовини та є стресовим середовищем для культури. Треба шукати шлях мінуси перетворювати на плюси. Крок перший – уведення в сівозміну конюшини на 30% від загальної площі. Ми в пшеницю всіваємо конюшину, озимину збираємо, а конюшина йде в ріст, поле зелене – ні перегріву ґрунту, ні ерозії. Так по всій сівозміні почергово. Один із вкрай суттєвих елементів технології, що забезпечує швидкі й дружні сходи рослин та гарний їх вегетаційний ріст, – використання продуктів TIMAC AGRO. Добре розвинута й потенційно забезпечена поживою рослина легше витримує всі небезпеки, уникає гострого впливу стресів.

– Важливим є те, що припосівне добриво Physio Natur PKS 47 та Physio Mescal G 18 від «TIMAC AGRO Україна» не пригнічує схожість насінини та є збалансованим для стрімкого старту, а збоку рядка розташовується основне добриво вже для пролонгованого використання, що досі в органічному виробництві було проблемою, – уточнює Людмила Гроцька, колега Володимира Степанчука. – Ми за 15 днів до спеки посіви обробили антистресантом Fertileader Gold, опісля спеки обробку повторили. Зовсім уникнути стресу просто неможливо –особливо якщо це пісок, за два тижні температура на його поверхні сягає +50°С! Ступіть босою ногою на пісок в такий час! Наше завдання – уникнути глибокого стресу.

– У нас доволі широкий асортимент гранульованих і мікрогранульованих комплексних добрив та інших препаратів для органічного виробництва, – підсумовує Василь Клімов, регіональний менеджер «TIMAC AGRO Україна». – Наше припосівне добриво з біокомплексом PHISYO+ є добривом і біостимулятором водночас. Природні амінопурини в його складі стиму­люють розвиток кореневої системи, насам­перед кореневих волосків, покра­щують поглинання доступного кальцію, котрого в кислих ґрунтах зовсім мало. Інша складова – комплекс MESCAL – являє собою високореактивний карбонат кальцію, який захищає фосфор від блокування в ґрунтах залізом й алюмінієм, а також від його ретроградації на всіх типах ґрунтів та дає змогу утримувати цей елемент у ГВК до того часу, доки його адсорбує коренева система рослин. Водночас MESCAL містить активатор, який стимулює розвиток корисних ґрунтових мікроорганізмів, від активності котрих залежить повноцінний ріст культурних рослин. Відтак рослина отримує потужний старт – вона швидко й дружно сходить, так само стрімко прохо­дить перші фази розвитку, зми­каю­чи рядки.

А це в органічному вироб­ництві надважливо. Далі по сходах працюємо листовими біостимуляторами на основі екстракту морських водоростей, використо­вуємо три продукти під назвою Fertileader – Gold, Opal та Tonik. Вони є й стимуляторами росту, й потужними антистресантами. Оскільки в цих ґрунтах мало або практично немає калію, його засвоєнню й транспорту разом з іншими елементами живлення від коренів до вегетативної маси та генеративних органів сприяє наявний в препараті ізопентіл аденін. Також зареєстрували й очі­куємо в новому сезоні ефективні ор­ганічні азотно-сірчані добрива BIO ENNE з біокомплексом і вмістом вуглецю до 35%, котрі сприяють максимальному поглинанню азоту рослиною, трансформуванню його в амінокислоти та білки. Практично схожі препарати застосовуємо й на інших посівах. Ці препарати сертифіковані в «Органік стандарт».