Від повномасштабного вторгнення АПК України щоденно несе збитки. Так, станом на січень 2023 року загальна сума задокументованих збитків завданих інфраструктурі України внаслідок повномасштабного вторгнення, оцінюється у $140,2 млрд (за відновною вартістю), заявила під час онлайн круглого столу співкерівниця проєкту “Pосія заплатить” Владислава Грудова.

На заході, який провели асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ) та Київська школа економіки (KSE), обговорили аналітичні методології та поточні результати оцінки збитків та втрат агросфери України внаслідок російської агресії.

Розрахунки збитків базуються на аналізі даних органів місцевої та центральної влади, кількох тисяч публічних звітів громадян, приватних підприємств та відкритої інформації. Оцінюються прямі та непрямі збитки, потреби у відновленні.

При оцінці прямих збитків сільського господарства внаслідок військової агресії рф, перш за все, йдеться про прямі втрати активів: агротехніка, зерносховища, тваринництво (поголівʼя), багаторічні насадження, фактори виробництва, вироблена продукція.

Для цього потребується знати про активи до повномасштабного вторгнення, мати дані Держстату, результати опитувань МАПП, інформаційних агентств.

Для визначення вартості активів потрібно знати і про середню ціну знищеного активу. Інформація отримується з джерел: ДССУ, експертних інтерв’ю, статистики Державної митної служби, тощо.

Станом на 1 січня 2023 року, прямі втрати сільгоспвиробників оцінюються в $7832,4 млн. Найбільші втрати фіксуються щодо сільськогосподарської техніки, готової продукції, зерносховищ.

“Щодо заподіяної шкоди ґрунтам, то це — ущільнення від руху важкої техніки, пошкодження внаслідок залишок палива, обстрілів. Це все є непрямими збитками агросектору. Однак, пошкодження ґрунтів, втрати земельного фонду є кроссекторальною проблемою, оскільки пошкодження ґрунтів стосується не тільки сільського господарства, а й шкоди екології. Крім цього, до непрямих втрат належать ті кошти, які аграрії недоотримали внаслідок результатів, спричинених воєнними діями: скорочення виробництва, порушення експорту, зростання виробничих витрат, пошкодження земель та потреба в рекультивації”, — заявив дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Роман Нейтер.

Станом на 1 січня 2023 року оцінка непрямих втрат складає $30237,9 млн. Найбільші збитки в категоріях рослинництва та зниження цін.

 

 

Пропонуємо:

В УЗА підрахували обсяги зерна, вкраденого росіянами

В Мінагро підрахували збитки від російської агресії: експорт

Експерти підрахували збитки у сільському господарстві від війни

На сайті Мінагро представлено інтерактивну статистику світових агроринків

Космічні втрати: підраховано збитки від російської агресії українській промисловості та логістиці

АПК: заявки на статус критично важливих підприємств можна подавати через ДАР

В Мінагро підрахували збитки вітчизняної рибної галузі від російської агресії