Чи здатні зелені добрива замінити мінеральні?

На шалене здорожчання добрив підприємства планують відповідати по-різному: хтось відмовляється від вибагливих культур, інші радикально зменшують норми внесення, а дехто планує як мінімум один сезон взагалі без добрив. Більшість рішень передбачають або збільшення собівартості, або помітне зниження врожайності. Втім, є технологія, яка при правильному застосуванні дає змогу вийти з кризи без втрат.

Йдеться про сидерати – зелені добрива. Покривні культури вирощують для насичення сівозміни органікою, збагачення ґрунту азотом, мікроелементами та пригнічення росту бур’янів. Чому дуже стара і класична технологія збереження врожайності досі не стала агротехнічним стандартом в Україні? Тому, що вона, як і будь-яке інше сучасне рішення, вимагає зваженого наукового підходу та потребує високоякісних компонентів для економічно ефективного застосування.

Розказує Руслан Сиротюк, регіональний представник компанії Saatbau Probstdorfer Ukraine:

– Варто розуміти, що розробка, дослідження та селекція сумішей сидеральних культур пішли останнім часом так само далеко, як генетика та технології вирощування культур товарних. Тому ставлення до сидератів має бути відповідне. Ми, наприклад, пропонуємо конкретні суміші залежно від цілей на полі, від технологій підприємства, умов вирощування, місця в сівозміні.

Компанія Saatbau Linz недарма стала одним із провідних постачальників насіння покривних культур в Європі. Ми адаптували для України та пропонуємо різні варіанти покривних сумішей, які були перевірені протягом багатьох років.

Наприклад, як відповідь на дорогі добрива, у нас є «азотна бомба» – суміш Nitrofit. Використовуючи горох, яру вику й олександрійську конюшину, вдається завдяки азотфіксації накопичувати азот у ґрунті в еквіваленті N:150–180 кг/га. І це органічний, стабільний та доступний протягом усього сезону азот, а не форми з мінеральних добрив, які легко вимиваються і швидко втрачаються. Застосування суміші сидеральних культур у проміжних посівах у середньому еквівалентне 30–40 т/га гною. Проте на відміну від гною, сидерація зумовлює утворення більшої кількості водорозчинного гумусу, який мобільніший.

На додаток до азотфіксації меліоративна редька Forza і сафлор Lizzy руйнують ущільнені шари ґрунту своїм потужним стрижневим корінням. До того ж на глибині, яка не доступна механічному обробітку. Сафлор розбиває підплужну пі­дошву своїм корінням до 2,5 м! Якщо бобові збагачують землю азотом, то злакові – калієм, а капустяні – фосфором і сіркою.

Варто зазначити, що селек­ціо­­­­не­ри SAATBAU PROBSTDORFER цілеспрямовано й відповідаютьно реагують на кліматичні виклики й запити агровиробників. Так, портфоліо компанії збагатилось сумішами сидеральних травосумішей, з ♥метою поліпшення структури ґрунту, збагачення його азотом та пригнічення росту бур’янів. SAATBAU PROBSTDORFER UKRAINE пропонує рішення для усіх європейських країн. Наприклад, суміш WASSERGÜTE FRÜH застосовувалася на півдні Франції в зонах, де рівень опадів становить 220 мм на рік!

Тут варто відзначити два аспекти проблеми. Перший – це побоювання, чи вистачить насінню вологи, щоб дати належні сходи. Другий – чи не зменшать сидерати вміст вологи у ґрунті, вкравши її в наступної культури?

Належно підібрані суміші сходять при мінімальних опадах, або за наявності навіть тільки роси. Наприклад, мунго та суданська трава з суміші Nitrofit дуже добре ростуть у посушливих умовах. І сидерати якраз сприя­ють накопиченню вологи в ґрунті. Природне розпушення забезпечує рівномірне проникнення вологи в ґрунт, а закриття поверхні – суттєво зменшує втрати води.

– Ще одне побоювання – сидерати потребують додаткових операцій, що зменшує економічну доцільність їх використання.

– Важливе правильне залучення сидератів у технологію господарств. Наприклад, деякі суміші можна сіяти за допомогою розкидача пожнивних решток під час збору врожаю попередньої культури, взагалі не використовуючи сівалки. В Україні ми адаптували наші коктейлі під різні технології вирощування, а саме: No-till, Mini-till, Strip-till, класичну, а також під органічне вирощування.

Можна не заробляти сидерати в ґрунт, додатково заощаджуючи на цій операції. Всі компоненти так підібрані, що чудово вимерзають. Втім, тоді ми втрачаємо близько 30% азоту, що не зможе вчасно мінералізуватися.

Також варто мати на увазі, що вчасне припинення розвитку сидератних рослин може мати важливе значення, якщо ми ставимо на меті максимальне збагачення ґрунту. Не варто допускати утворення насіння. Припиняти розвиток можна не тільки механічно, а й хімічними засобами.

– Досить недооцінена проблема в Україні – зараження нематодами. Наскільки сидерати здатні тут допомогти?

– Це взагалі чи не єдина ефективна технологія в боротьбі з нематодою. Я особисто стикався з цим на посівах цукрового буряку. Не секрет, що господарства поруч із цукровими заводами часом змушені сіяти буряки через рік – і дуже швидко концентрація нематод суттєво пригнічує розвиток рослин. Втрати врожайності сягають 40–45%. Хімічні засоби боротьби з нематодою неефективні й дорогі. А от сидерати показують чудові результати. До речі, це також дуже ефективна технологія боротьби з кореневими гнилями.

– Чи не вимагає використання сидератів збільшення норм гербіцидів під наступну культуру?

– Навпаки. Правильно підібрані суміші суттєво зменшують гербіцидне навантаження. Як через те, що створюють добрий ґрунтовий покрив, який є гарантією низького тиску бур’янів навесні, так і внаслідок алелопатії. Таким чином, певним господарствам навіть вдається повністю відмовитися від використання гербіцидів.

– Деякі рослини з сидератних сумішей можуть стати господарями для шкідників та патогенів?

– Звісно, не треба сіяти суміші з бобовими перед соєю. Варто планувати сівозміну ретельно, з урахуванням усіх компонентів. Тоді сидерати настільки розширюють можливості, що дають змогу господарствам, наприклад, сіяти озиму пшеницю кожен рік на одному полі – що за інших умов було б неможливо.

У нас є суміші, якими ми рекомендуємо обсівати поля, – це значно збільшує не тільки кількість комах-запилювачів, а й комах-хижаків, які, відповідно, захищають основну культуру.

Сидерати – надзвичайно гнучкий інструмент сучасної технології. Зараз, в умовах кризи, він здатен забезпечити вищу рентабельність та прибутковість комерційних культур у сівозміні. Втім, надзвичайно важливо, щоб оптимальна суміш сидеральних культур підбиралася, виходячи з потреби кожного конкретного поля і подальшої основної культури вирощування. Saatbau Probstdorfer Ukraine має і досвід, і компетенції для такої роботи.


Сидеральні суміші

Основна культура для посіву після сидератів

Кукурудза

Соя

Соняшник

Цукрові буряки

Гарбуз

Озимий рапс

Ярі зернові

Озимі зернові

Bodenfit

+

+

+

+

+

+

+

+

Nitrofit

+

x

+

+

+

+

+

+

Wassergüte Früh

+

+

+

+

+

+

+

+

Wassergüte Fein

+

+

+

+

+

+

о

о

Serval

+

+

+

+

о

x

+

+

Futterprofi Ei

+

о

о

x

о

+

x

x

Powergreen

+

+

+

о

о

+

x

x

[+] рекомендовано; [о] можливо; [x] не рекомендовано


СИДЕРАЛЬНІ СУМІШІ SAATBAU PROBSTDORFER UKRAINE

Портфоліо Saatbau Probstdorfer Ukraine містить чотири основні преміальні універсальні суміші покривних культур, а саме: Nitrofit, Bodenfit, Wassergüte Früh, Wassergüte Fein.

Nitrofit – азотна бомба для ґрунту

Компоненти: яра вика Toplesa, горошок посівний, конюшина олександрійська, сафлор Lizzy, кормовий горох (пелюшка), меліоративна редька Forza, трава суданська, Mungo.

Bodenfit® – універсальна суміш покривних культур

Співвідношення суміші Bodenfit® забезпечує легко розщеплюваний вуглець для мікробіоти. Навіть висівання в мульчу може забезпечити задовільне покриття ґрунтової поверхні.

Компоненти: сафлор Lizzy, олійний льон, меліоративна редька Forza, олександрійська конюшина, суданська трава, Mungo, яра вика.

Суміш Wassergüte Früh – підходить для всіх сівозмін

Суміш Wassergüte Früh – оптимальна як попередник для всіх ярих культур. Добре заощаджує вологу та має високу посухостійкість. Потрібно висівати в дрібно структуроване посівне ложе.

Компоненти: олександрійська конюшина, конюшина звичайна, фацелія Міра, мунго.

Суміш Wassergüte Fein – для раннього комбінованого вирощування

Суміш Wassergüte Fein містить компоненти для вологих, а також для посушливих умов. Має протинематодну дію! При вирощуванні цієї суміші слід ретельно підготувати посівне ложе та обов’язково закоткувати.

Компоненти: фацелія міра, олександрійська конюшина, конюшина звичайна, олійна редька.